Ogólnopolskie Zawody w Skokach przez Przeszkody rozgrywane w ramach Eliminacji Mistrzostw Młodych Koni oraz towarzyszące im Zawody Towarzyskie i Regionalne organizowane w dniach 30.08-01.09 2024 r. zapowiadają się niezwykle. Zapraszamy zarówno miłośników jeździectwa, jak i osoby interesujące się historią, ale także modą.
Poza rywalizacją sportową, w której uczestniczyć będzie czołówka polskich zawodników dosiadających najlepsze z konie, w programie znajdą się również:
– zawody HOBBY HORSE,
– konkurs na najpiękniejszy strój w stylu dwudziestolecia międzywojennego organizowany,
– koncert przedwojennych szlagierów w wykonaniu Zespołu wokalno-aktorski „Sonanto”,
– kino plenerowe,
– pokaz jedynego konnego oddziału Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego, który wchodzi w skład Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
Łąckie stado, o czym nie wszyscy wiedzą, było w latach 1938-1939 letnią rezydencją marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza. We wrześniu 1939 roku stacjonowało na terenie Stada dowództwo Grupy Operacyjnej Kawalerii gen. Władysława Andersa, do której przydzielony został między innymi stacjonujący w Płocku 4 Pułk Strzelców Konnych.
To w połączeniu z terminem zawodów sprawiło, że organizatorzy zdecydowali się nadać im szczególny charakter upamiętnienia żołnierzy polskich oddziałów kawalerii poległych w II wojnie światowej.
Kawaleria w przedwojennej Polsce była znacznie więcej niż tylko formacją wojskową. Była symbolem narodowej tożsamości, tradycji i honoru, a także inspiracją obecną w sztuce i kulturze. Miała wpływ na wiele aspektów życia społecznego i narodowego. Dlatego w sobotę 31 sierpnia, w Święto Kawalerii Polskiej, obchodzone w rocznicę Bitwy pod Komarowem z wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. program łąckich zawodów uzupełniony będzie atrakcjami, które pozwolą zobaczyć nie tylko jak wyglądała polska kawaleria, ale również jak ubierały się przedwojenne modne kobiety i eleganccy panowie. Nie zabraknie również muzyki z tamtych lat i wielu jeszcze niespodzianek.
Finał zawodów rozegrany będzie w niedzielę – 1 września, w 85 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tego powodu będzie miał bardziej oficjalny charakter pełen nawiązań do wielowiekowych tradycji jazdy polskiej.
Nie będą nudzić się ani dzieci, ani dorośli. Przejażdżki na kucyku, oraz wycieczki bryczką, dmuchańce, a to tylko wybrane z atrakcji.
O coś dla ciała zadba strefa gastronomiczna, pełna lokalnych smaków.
Wstęp na zawody jest bezpłatny.
Aktualne informacje Fb-StadoOgierowLack oraz ZwodyKonne.com.
Twój koszyk aktualnie jest pusty.